Wednesday, November 30, 2011

TEN-i 26. SESSIOON Inimõiguste teemaline

4.-6. novembrini oli minul ja Kristel Hannusel võimalus viibida Tegusate Eesti Noorte Sessioonil, mis toimus Merivälja koolis. 


Kui sotsiaalne kaasatus II ajusi ei ragista.
Foto: Luca Olumets
Sessioonil oli kolm erinevat teemavaldkonda- tervis, haridus ja sotsiaalne kaasatus. Iga valdkond oli jaotatud omakorda kaheks ning igal grupil oli erinev teema. Minul oli võimalus osaleda sotsiaalse kaasatuse II grupis, mille teema oli: Kuidas tagada erivajadustega noortele võimalus aktiivselt osaleda huvitegevuses ja suhelda tavanoortega? Kristel oli aga tervise II grupis - kuidas tõsta tervislike eluviiside väärtust noorte seas? 


Ursula Ilo - Sessiooni president
Foto: Külli-Carmen Gratškov
Sessioon sai alguse reedel kell 16:00, kui kogunesime Merivälja kooli taha asuvale platsile. Sessiooni avas Ursula Ilo, kes oli sessiooni president. Ta soovis, et meil oleks fun, võtaksime riske ja oleksime aktiivsed. Sellel sessioonil valminud projektid aidatakse ellu viia organisatiooni SINA abil ning SINA esindajad said avamisel oma sõna sekka öelda ja julgustasid meid aktiivselt kaasa töötama ning tulema ise SINAsse projekte ellu viima. Sõna said ka veel peakorraldaja Kati Pärn ja peatpimetaja Uku Talmar. Meile tutvustati rühmajuhte, fotograafe, ajakirjanikke ja muid asjaosalisi, lisaks mängisime seltskonnamänge, et külmast lahti saada. Seejärel suundusime koolimajja, kus me jaotusime gruppideks. 


Kõik ühe, üks puuraiduri eest
Foto: Külli-Carmen Gratškov
Järgneva kahe tunni jooksul, kus me esimest korda kõik koos olime, õppisime me üksteist tundma läbi erinevate mängude. Ühes mängus, mis meid kõiki lõpuks kõige rohkem ühendas, pidime välja mõtlema ühe tegelase ja siis teistele jagama seda. Järgmisena pidime valima enda seast kolm inimest, kes jääksid ellu, kui peaks tulema maailma lõpp, ja kes suudaksid maailma uuesti üles ehitada. Pärast pikka vestlust ja pisarateni naermist, otsustasime Kanada puuraiduri, võluvõimetega kass-lapse ja minu tegelaskuju heaks, kes on peaaegu igalpool ja on meeletult aktiivne. 


Foto: Külli-Carmen Gratškov
Peale seda oli õhtusöök, mis kulus meile kõigile ära, sest peale seda tohutut naermist, oli kõht väga tühi. Kõhud täis, algas valmistumine õhtuseks programmiks. Iga grupp pidi tegema näidendi. Meie teema oli Star Wars ja me ei võinud kasutada repliiki " Luke, ma olen su isa". Lisaks pidime me valima kolm suvalist hetke, kus me loeme ette meile antud lipikul oleva lause või sõna. Seda, mis lipikul kirjas oli, saime me teada alles siis, kui näidendi ajal lipikul lahti keerasime. Kella kümne paiku kogunesime kõik koridori, kus hakati järjest näidendeid ette kandma. Enne igat esinemist oli näidendi teema kohta paarikümne sekundiline tutvustav lavastus, millest igaüks oli väga huumoririkas. 




Laupäev oli üks väga tihe ja ajuderagistamise päev. Juba 9:15 hakkasime tegelema projekti välja mõtlemisega. Kõigepealt oli sissejuhatuseks väike mäng. Meil oli tennisepall ja me pidime välja mõtlema võimalikult palju tegevusi, mida saaks sellega teha. Alguses oli eesmärk saada vähemalt 50 tegevust, kuid lõpuks kogunes neid üle 100. Selle tegevuse käigus saime aru, et võimalusi on piiritult palju. 
Foto: Külli-Carmen Gratškov
Projekti tegemise alguses panime paika, keda me mõtleme erivajadustega noorte all, sest tänapäeval loetakse ka väga tarku õpilasi nende alla. Otsustasime, et me pühendame projekti just füüsilise ja vaimse puuetega noortele.  Panime kirja probleemid, eesmärgid ja lahendused. Seejärel tuli 15 minutiline kohvipaus, kus me saime puhata ja värskendada enda mõtteid, sest olgem ausad, 2,5 tundi aktiivset mõtlemist väsitab ära.  Järgmisena vaatasime läbi kõik eesmärgid, probleemid ja lahendused. Valisime välja kõik need, mille jaoks meie saaksime midagi teha. Sellele järgnes tunnine lõunapaus. Lõunalt tagasi tulles hakkasime kirjutama projekti ja mõtlesime välja projekti nime - Schnubu. Projekti kirjutamine võttis meil aega natuke üle viie tunni, kus panine paika projekti eesmärgi, ajakava ja palju muud. Laupäev vastu pühapäeva öösel vaatasid kõik rühmajuhid ja korraldajad projekte üle ning parandasid, kui oli vaja.


Foto: Külli-Carmen Gratškov
Pühapäeval suundusime kõik kella kümneks debattide asukohta, Tallinna Pressikeskusesse, mis asus Solarise keskuses. Seal kaitsesid kõik rühmad enda projekte.  Kõigepealt tutvustati projekti ning peale seda oli kõigil võimalus 2 minuti jooksul esitada ründekõne. Siis toimusid küsimustevoorud. Kokku oli viis vooru ja igas voorus küsiti kuni viis küsimust. Peale igat küsimustevooru, vastas erinev rühmaliige küsimustele. Kui küsimustevoor lõppes, arutasid kõik grupid projekti üle ja andsid oma hääled. Iga grupp pidi esitama oma hääled omamoodi ning kasutati selleks näitlemis-, laulu- ja muid oskusid. 
Vahepeal toimus ka lõunapaus Tallinna Reaalkooli sööklas. 


Kõikidest projektidest oli ainult üks projekt, mis ei läinud läbi, aga see ei tähendanud seda, et seda projekti ei hakata teostama. Projektide kaitsmise vahel tuli pulti Angela Ader, kes oli minu grupi ajakirjanik ja ühtlasi ka SINA liige. Ta rääkis meile natukene SINA tegevusest ning sellest, et  SINA aitab leida meeskonda ja ellu viia neid projekte, mis sessioonil tehtud sai. 


Sotsiaalne kaasatus II
Foto: Luca Olumets
Sessiooni lõpetamine oli emotsionaalne ja pisaraterikas. Tänati kõiki, kes sessioonil osalesid ja aitasid seda korraldada. TENil on välja kujunenud traditsioon, kus iga ürituse lõpus võetakse ringi, hoitakse üksteisest kinni ja lauldakse John Lennoni Imagine´it. Kui selleks ajaks ei olnud inimestel pisar silma tulnud, siis laulu lõpuks võis kõigil näha pisarat silmanurgas.  Rahvas lahkus sessioonilt positiivse meeleolu, uute sõprade ja uute kogemustega







Tekst : Külli-Carmen G.
Video: Liis P.
Fotod: Külli-Carmen G. ja Luca Olumets

No comments:

Post a Comment