Tuesday, April 24, 2012

Näitestuudio Kruvikeeraja

Kruvikeeraja järjekordne hooaeg on peagi lõppemas, kuid sügisel on selle 'uksed' taas avatud neile, kes huvituvad näitlemisest või teatritegevusest ning tahaksid endas arendada eneseväljendusoskust, esinemisjulgust jpmt. Seega sai tehtud intervjuu näitestuudio juhendaja, Andres Jakovleviga, kirjeldamaks veidike, mida seal toimuv endast kujutab.

Miks valisid näiteringi juhtimiseks just Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi?
Kui kaua on Kruvikeeraja tegutsenud?

Käisin ise Tallinna Lilleküla Gümnaasiumis kuni põhikooli lõpuni. Tol ajalgi oli traditsioon, et üheksandikud lavastavad jõulupeoks mõne etenduse. Igatahes, kuna olin omajagu kooliteatriga tegelenud, juhtus nii, et etenduse kirjutamine, lavastamine ja muu sellega seonduv jäi minu õlule. Etendus kukkus välja igati lahe ning kevadeks tegime koos paralleelklassiga teisegi.

Sügisel läksin Lillekülast ära ning jätkasin õppimist Tallinna 32. Keskkooli teatriklassis. Sellest ajast (täpsemini siis 2003. aasta sügisest) saati olen ka Lillekülas näitestuudiot juhendanud. 2005/06 hooaeg jäi küll vahele, kuid 2007/08 alustasime uue hooga ja siis ka esmakordselt Kruvikeeraja nime all.



Kui palju liikmeid või osalejaid on Kruvikeerajas olnud?

Jättes arvestamata need, kes vaid paaris proovis kohal on käinud, on Kruvikeerajal liikmeid olnud 29, korraga kohal kõige rohkem 14. Kui arvestada sinna juurde ka esimesed kaks tegevusaastat, on kokku olnud ligi 50 inimest. 


 2011/2012 õppeaasta liikmed (pilt kuulub Kruvikeerajale)


Millega seal tegeletakse ja kuidas?

Hea küsimus... Tegeleme sellega, millega vaja. Lõpp-tulemuseks on muidugimõista etendused, nii et teeme proove. Samas oleme teinud ka mitmeid muid projekte. Ja ka proovid ei ole kõik samasugused. On muidugi etenduste proovid, kus tegelemegi etendusega. On aga ka n-ö stuudioproovid, kus teeme mänge, etüüde, kõneharjutusi ja üht-teist veel. Kes täpsemalt teada tahab, võib tulla järgmisel sügisel kaema ja meiega ühineda.

Tegelikult võib ka sel kevadel mõnest proovist läbi astuda, aga siis ei tohiks kindlasti peljata ka ise tegevustest osa võtta. Ja kindlasti oleks vaja ette teatada aadressil
www.tlg@kruvikeeraja.ee.

Lisaks proovidele, mis toimuvad koolis, tegutseme ka väljaspool kooli. Kevadeti oleme hooaja lõpetanud tavaliselt ühe mõnusa grilliga.


Ja teatrifestivalidel käime ka, umbes 2-3 korda aastas. Üritame jõuda novembris "Tähetunnile" Jõgevas, jaanuaris Teenifestile Laulasmaal ja märtsis Miniteatripäevadele Kuressaares.



 Millised põhimõtted või eesmärgid näitestuudiol on?

Esimene ja kõige suurem eesmärk on see, et oleks lõbus.

"Kasvatuslikust" nurgast piiludes on eesmärgiks arendada väljendusoskust ja -julgust. Ausalt, tore on näha, kuidas noored nädalate, kuude, aastatega aina arenevad ja üha vabamaks muutuvad. Nii laval kui ka elus.


Kas Kruvikeerajas saab osaleda ka pärast kooli lõpetamist?

Ei saa. Kuna osaleme kooliteatrite festivalidel, peavad meie liikmed olema kõik kooliealised. Küll aga on mitmeid tudengi- ja harrastusteatreid, kuhu edasi suunduda. Näiteks Üllar TLÜs, T-Teater TTÜs või meie suurepärane sõber, Improgrupp Jaa! (kodulehel
www.jaa.ee).

Kruvikeeraja liikmeteks võivad aga olla ka teiste koolide õpilased. Nii näiteks on meie ridadesse kuulunud nii Westholmi- kui ka Reaalkooli õpilasi.


Kui paljudel senistel osalejatel on olnud plaan minna näitlemist edasi õppima?

No eks plaan on olnud ikka mitmetel, kuid minu teada on reaalselt katseid teinud ainult Rauno Meronen (lõpetas kooli 2010. aastal). Teatriga on endiselt seotud aga mitmeid vilistlasi (nime järel sulgudes on lõpetamise aasta) nagu Rauno Meronen (2010) ja Martin Junna (2010), kes säravad lavalaudadel koos Improgrupp Jaa!-ga, Iris Müntel (2007) töötab grimeerijana erinevate teatri- ja filmiprojektide juures.

No ja eks esinemisjulgust ja -oskust lähe pea igas eluvaldkonnas vaja. :)



Mõningaid huvitavaid fakte Kruvikeeraja ajaloost:

  • Kruvikeeraja on näitestuudio ja loogiline oleks, et proove teeme laval. Paraku ei ole see meil pahatihti õnnestunud: oleme proove teinud nii koolimaja keldris (enne remonti) kui ka minu juures kodus (kui koolimaja renoveeriti).
     
  • Lisaks etenduste tegemisele oleme linti võtnud ka kaks lühifilmi, kuid kokku monteeritud need veel ei ole.
     
  • Siiani suurim tunnustus on laureaaditiitel 2009. aasta Saaremaa miniteatripäevadelt, etenduse "Kui teil tekib mõni mõte, sügage ennast, ja see läheb üle" eest.
     
  • Ükskord oli meil etenduses vihmauss, kes haigestus hiljem seagrippi.
     
  • Kruvikeeraja liikmeks on olnud ka kumminaine, Lucy, kes tegi kaasa kolmes etenduses. Lõpuks tekkis tal pähe auk ja ta läks õhust tühjaks.
     
  • Aegadel, kui liikmete arv ületas tavapärase etenduse osaliste arvu, oli laval tavaliselt kari ingleid, sataniste või päkapikke. 
(Lisaks leidub veel igasuguseid kilde, mis trükimusta ei kannata.)

No comments:

Post a Comment